Forum Forum Rolkarzy Chorzowskiego Parku WPKiW Strona Główna Forum Rolkarzy Chorzowskiego Parku WPKiW
__________OOOO____OOOO_______________________________________
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Trochę historii wrotkarstwa

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum Rolkarzy Chorzowskiego Parku WPKiW Strona Główna -> Jazda szybka
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Darko




Dołączył: 25 Maj 2007
Posty: 27
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Rybnik

PostWysłany: Wto 10:54, 06 Lis 2007    Temat postu: Trochę historii wrotkarstwa

WROTKARSTWO w POLSCE

Jazda na wrotkach była w Polsce znana i rekreacyjnie uprawiana przed wybuchem I wojny światowej na terenach zaboru pruskiego i austriackiego (główne ośrodki to: Katowice, Gliwice, Wrocław, Sopot i Warszawa, w której już w 1913 roku otwarto wrotkarnię w Dolince Szwajcarskiej).

Po wojnie wrotkarstwo reaktywowano głównie w zachodniej części kraju, a przodującym ośrodkiem był Poznań, w którym np. w 1966 było jeszcze 6 wrotkami i działało kilka klubów (ich aktywność wygasła w końcu lat 70-ych). Wrotkarstwo uprawiano też w Inowrocławiu (wrotkarnia oddana w 1961), Toruniu, Bydgoszczy, Jeleniej Górze i Katowicach.
W latach 1962-1966 odbyło się w Poznaniu kilka pokazów międzynarodowych, z udziałem zawodników ówczesnej NRD. Wielkim propagatorem wrotkarstwa figurowego był inż. Sieradzon.

Kolejną próbę odbudowania wrotkarstwa podjął prof. W. Starosta dzięki któremu w 1979 powołano Komisję Wrotkarstwa przy ZG TKKF, opracowano wiele programów i nawiązano kontakt z Federacją Międzynarodową (CERS).

Wspomniane działania niestety nie przyniosły oczekiwanych wyników do końca lat 80ych. Na początku łat 90ych próbę odrodzenia wrotkarstwa i uczynienia zeń sportu zorganizowanego, masowego, rekreacyjnego jak i wyczynowego podjęła grupa działaczy warszawskich z grupą pracowników AWF w Warszawie, Tow. Łyżwiarskim "Stegny", klubem "Syrena" i przy wsparciu PKOL. Zorganizowano szereg imprez wrotkarskich na terenie stolicy, głównie na torze "Stegny", i przygotowano zręby pierwszych struktur organizacyjnych.

Z początkiem 1992 rozpoczęła działalność w Warszawie szkółka wrotkarstwa figurowego (R.Tchórzewska). W 1992 zarejestrowane zostały' w Warszawie pierwsze 2 Towarzystwa Sportów Wrotkarskich TSW "Żoliborz" i "Syrena", a na początku 1993 - TSW "Stegny". Wiosną 1993 dołączyły do nich pierwsze kluby spoza stolicy: sekcje wrotkarskie przy "Cuprum" w Lubiniu, "Orle-Elbrewery" (obecnie "Viking") w Elblągu oraz "Zryw" w Sanoku. W dniu 21.04.1993, na bazie tych pierwszych ośrodków wrotkarskich, odbyło się w siedzibie PKOl w Warszawie, Zebranie Założycielskie Polskiego Związku Sportów Wrotkarskich (PZSW).

W tym samym roku zorganizowanych zostało kilka imprez wrotkarskich, w tym I (nieoficjalne) Mistrzostwa Polski wjeździe szybkiej na torze, rozegrane z udziałem ok. 120 zawodników w tym 3 wrotkarzy z Włoch (na czele z mistrzem Europy) i całej naszej kadry panczenistów.

Kolejne, Otwarte Mistrzostwa Polski w Jeździe Szybkiej Ulicznej odbyły się w Krakowie (1996). W tym samym roku, po raz pierwszy w historii polskiego wrotkarstwa, kilku naszych zawodników uczestniczyło w ME wjeździe szybkiej.

W latach 1995-97 odbyło się w Polsce kilkadziesiąt turniejów hokeja na wrotkach, jazdy agresywnej, wyścigów torowych i ulicznych wjeździe szybkiej, w tym pierwsze biegi maratońskie i supermaratony. W 1997 w parku Malta w Poznaniu utworzyła się nieformalna grupa pasjonatów wrotkarstwa wyczynowego i rekreacyjnego (przekształcone w 1999 w SSW Malta). Zaczęły też w tym okresie powstawać wrotkarnię, przeznaczone jednakże wyłącznie dojazdy agresywnej. W 1997 nasi zawodnicy w tej specjalności wyjechali za granicę odnosząc znaczne sukces, powtarzane także w następnych latach.

W 1998 roku wrotkarstwo zostało nareszcie uznane przez nasze władze sportowe jako dyscyplina sportowa i wpisane do Rejestru Dyscyplin UKFiT pod pozycją 236.

Z tego co widać nasz region ma bardzo bogate tradycje Exclamation

Informacje pochodzą ze strony:www.bartekpisarek.ludziesportu.pl
Darek.


Post został pochwalony 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum Rolkarzy Chorzowskiego Parku WPKiW Strona Główna -> Jazda szybka Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin